Gönderen: Süleyman Özcan

Sevgili Ahmet Ağbi Kardeş

“Öncelikle Mehmet kardeşe de bir yolunu bulup selamlarımı iletebilirsen sevinirim. Sizlere sağlıklı ve keyifli günler dilerim. İçeride nasıl keyifli gün olur diye sorabilirsin! Nereden baktığına bağlı! En güzel günlerimden bir bölümünün içeride olağanüstü keyifli geçtiğini söyleyebilirim. Sular akıyor, kaloriferler yanıyor, çay alacak paran ve sevdiğin yazarlardan birkaç kitabın da var! Üzüm hoşafından şarap yapmayı da öğrenmişsin! Artı birkaç dal da sigara ve kâğıt kaleme de sahipsin! Daha ne istesin ki içeride ‘berduş karga’ şu üç günlük dünyada!’’ diye başlayan ve yeni yılınızı kutlayan bir mektup yazmıştım günler önce! Ama akla ziyan nedenlerle bunu gönderemedim!

Bağışlanacak bir yanı yok, ama yine de bağışla! Şimdi araları atlayıp, o harika denemelerin, Geceyarısı Şarkıları, Kristal Denizaltı;… vb.’nin yazarına, Borges diliyle kendi yarattığım “atalarım”dan birine, son yeni yıl mesajımı gönderiyorum:

2017 Ve Sonraki Tüm Yıllar için Yeni Yıl Mesajımdır:

Bir şair-fizikçi veya fizikçi-şairin olası mezartaşı yazıtıdır: ‘’TANECİKLERİN SONSUZLUĞUNA DALGALARIN HÜZNÜ EŞLİK EDER!’’

Dalgalar ve Tanecikler Kitabı’nın ilk sayfalarında yer alan bu notla yeni yıl mesajlarım sona ermiş bulunuyor! Dilerim sonsuzluğa ermiş, gönüllerde yerini almıştır! Bundan böyle “sevgili gölgesi”nde tozlarım yıldızlara savrulana kadar yapabileceğim tüm serserilikleri yapıp, “atalarım”a olan saygıya ve bana bahşedilen “berduşluk hırkası”na gösterilen sevgiye layık olmak için elimden geleni yapacağıma yalnızlığımın tüm içtenliğiyle söz veriyorum!

Bugünlerde yaşamıma bir başka anlam katan “atalarım”ın “nevi şahsına münhasır” yapıtlarının ve yeraltının o muhteşem kraliçelerinin dışında yalnızca şiir var hayatımda! Ve sanırım yalnızca hevesli olduğum bu alandaki ısrarım ve “kıyıcıklarda bir kıyıcık olmak” için gösterdiğim onurlu çabayla hoşluğa ve yıldızlara kavuşacağım! Dedim ya: TANECİKLERİN SONSUZLUĞUNA DALGALARIN HÜZNÜ EŞLİK EDER!

Tiye alınmış bir nice gerçeğe tiye alınmış bir nice düşe tiye alınmış bir nice anıya sevgi ve saygıyla!… Bir nice güzel yıl bir nice güzel yıllar dileğiyle!… Sağlık ve keyfle!

Dünya ve Kristal Denizaltı’na düştüğüm son sayfa notuyla noktalıyorum: Yine Ahmet Altan’dan bire bir ödünç aldığım sözcüklerle: “Hayallerimizin kandillerini yakardık’’ “aklın sızmadığı kuytularda’’ “mahrem bahçelerin rahiyasını’’ içimize çekip biraz daha, biraz daha, biraz daha yaşam derdik!

Süleyman Özcan