Gönderen: Savaş Genç

Hep doğru yerde duran babanın hep doğru yerde duran evlatları; kıymetli Mehmet hocam, kalemini hep örnek aldığım değerli üstat Ahmet bey,

ben önce muhterem ve merhum bananızın daha sonra ilk gençlik senelerimde sizlerin makaleleri ve kitapları ile büyüdüm. Bana en makûl doğruları en sivri ifadelerle dile getirmeyi ilk siz öğrettiniz.

Zenginliğin amaç olamayacağını, güzel bir hayatın güzel bireyler yetiştirmekten geçtiğini, kitleleri karşına alıp doğruları bedel ödeme pahasına ifade etmeyi, demokrasinin vazgeçilmezlerini, özgür bir birey olmanın minimum şartlarını ve daha birçok şeyi sizden öğrendim.

Heidelberg’de siyaset bilimi okuyup, doktora yaparken de yanımda siz vardınız, Türkiye’ye dönüp daha demokratik ve özgür bir ülke inşa etme hevesi ile kürsüye çıktığımda da… Mehmet hocamla bir dönem birlikte icra ettiğimiz yayınlar, onun en şedit mevzulara karşı patlattığı alaycı kahkahası, kötülere gülümseyerek verdiği dersler hâlâ kulaklarımda çınlıyor.

Ahmet Altan’ın seneler önce Yeni Yüzyıl‘da kaleme aldığı bir makalede Kürt raporu açıkladıktan sonra Türkeş’in “Sakıp ağa, Sakıp ağa…” çıkışından ödü patlayarak geri adım atan Sabancı ailesine yönelik bir ifadesi vardı. ”Türkeş’ten korkacaksam bu kadar paramın olmasının ne hükmü olabilir?” demişti.

Kaleminizi satılığa çıkartacak olsanız en yüksek rayiçten bedeller ödenecekti, korkusuzluğunuzun cezasını en yüksek bedelle ödüyorsunuz.

Ben üstüme gelen erken tehditlerin sayesinde baba evine sığınarak Heidelberg’e kaçtım. Aklıma siz geldiniz. Babanız hayatta olsa belki ona sığınabilirdiniz, durumu dengeleyebilir size dokundurtmazdı. (Kendisine defalarca dokunulmuş bir adam bunu yapabilir miydi?)

Dünyada ilk 40’a giren Heidelberg Üniversitesi Siyasal Bilimler fakültesinde ders vermeye devam ediyorum. Fırsat buldukça öğrencilerime sizlerin Türk demokrasisi ve hukuk devleti için yaptıklarınızı anlatıyorum. Silivri’de dört duvara konuşuyoruz psikolojisine kapılmayın. Doğrularınız amfilerde yankılanıyor.

Bu yankılar büyük bir dalga olup sizi tutsak eden duvarları yıkana kadar doğruları dünyanın dört bir yanında yüksek sesle ifade etmeye devam edeceğim.

Dışarıda yüz yüze hem de en kısa zaman içinde görüşmek ümidi ile….

Prof. Dr. Savaş Genç