Gönderen: Saleem Badat

Dear Ahmet and Mehmet,

I write to you to express my solidarity with you and your families, and to say that you and they are in my thoughts.

I spent three periods in political detention in apartheid jails. I know how challenging it is to be incarcerated in an alien, hostile, and constricted space, away from dear comrades, family, and friends.

The despots that cavalierly jail you fear freedom, social inclusion and justice, and the idea of everyone living rich, rewarding, and productive lives imbued with dignity. They think their actions demonstrate strength, but they betray their weakness.

Keep strength in the knowledge that your values and your hopes and dreams for humanity are shared by millions of others across the globe, and that you are not alone but in the hearts and thoughts of all of us.

Dr Saleem Badat
Email: sb@mellon.org

 

Sevgili Ahmet ve Mehmet,

Sizlerle ve ailelerinizle dayanışma içinde olduğumu ifade etmek, sizi ve onları düşündüğümü söylemek için yazıyorum.

Apartheid’ın hapishanelerinde üç sefer siyasi tutuklu olarak kaldım. İnsanın sevdiği yoldaşlarından, ailesinden ve arkadaşlarından uzakta, kendisine yabancı, hasmane ve kısıtlı bir mekânda hapsedilmesinin ne kadar zorlayıcı bir durum olduğunu biliyorum.

Sizleri umarsızca hapse atan despotlar özgürlükten, toplumsal kapsayıcılık ve adaletten, herkesin haysiyetli bir şekilde zengin, tatminkâr ve üretken hayatlar yaşaması fikrinden korkuyorlar. Eylemlerinin kuvvetlerini gösterdiğini sanıyorlar, oysa zayıflıklarını ele veriyor. 

Değerlerinizin ve ümitlerinizin ve insanlık için kurduğunuz hayallerin yeryüzünün her yerinde milyonlarca kişi tarafından paylaşıldığını ve yalnız olmadığınızı, hepimizin kalplerinde ve düşüncelerinde olduğunuzu bilmekten güç almaya devam edin.

Dr. Saleem Badat
Email: sb@mellon.org