Gönderen: Rebecca Harms

Dear Ahmet, dear Mehmet,

With great concern I have learned about your detention and the unfounded and shocking accusations that have been made against you. I perceive your conditions of detention as very worrisome. It is unacceptable that you are denied communication to the outside as well as limited access to lawyers. The Council of Europe must consider your cases.

On a daily basis I am following the deteriorating situation of press freedom in Turkey and observe the increasingly repressive measures the Turkish government employs in order to silence critics of President Erdogan. By systematically accusing academics, media workers and writers of terrorist activities, the Turkish government has launched an aggressive persecution strategy, currently leaving no less that 130 journalists imprisoned with limited access to legal support and harsh limits on communication to the outside. We know that journalism is not a crime and free media and pluralism of opinion is the fundament for democratic state.

I will do my utmost to support your case and continue raising awareness for your situation while advocating and hoping for your immediate release.

Yours sincerely,

Rebecca

 

Sevgili Ahmet, Sevgili Mehmet,

Tutuklandığınızı ve size yöneltilen temelsiz ve şoke edici suçlamaları büyük bir kaygıyla öğrendim. Tutukluluk şartlarınızı ziyadesiyle endişe verici buluyorum. Dışarıyla iletişiminize engel olunmasının yanı sıra avukat görüşünüzün de kısıtlı olması kabul edilemez. Avrupa Konseyi sizlerin davalarını gündemine almalıdır.

Türkiye’de basın özgürlüğünün kötüye giden durumunu günlük bazda takip ediyorum ve Türk hükümetinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştirenleri susturmak için uygulamaya koyduğu baskıcı önlemleri görüyorum. Türk hükümeti akademisyenleri, medya çalışanlarını ve yazarları terörist etkinliklerde bulunmakla sistematik biçimde itham etmek sûretiyle saldırgan bir zulüm stratejisi uygulamaktadır ve halihazırda en az 130 gazeteci hukuki desteğe sınırlı erişim ve dışarıyla iletişimleri katı biçimde kısıtlanmış olarak hapistedir. Biz gazeteciliğin suç olmadığını ve özgür medya ve fikirlerin çoğulculuğunun demokratik devletin temelini oluşturduğunu biliyoruz.

Sizin davanızı desteklemek için elimden gelen her şeyi yapacağım ve bir yandan derhal serbest bırakılmanızı talep ve umut ederken durumunuz hakkında farkındalığı artırmaya devam edeceğim.

Saygılarımla,

Rebecca