Gönderen: Nazime Aktuna

Merhabalar,

“Tarihin en karanlık yerinde durduk, biri bizi yazsın” sözlerini bırakmış Gülten Akın. Sabah sayfama düştü günün haberlerini kovalarken. ”Yazarsan yanarsın” sözleri ile ”biri bizi yazsın” sözleri arasında gidip geldikten sonra vicdanımın ayakları beni buraya sürükledi.

Hoşgeldin yeni yıl demeye kalmadan 2017 daha ilk günden bizi darmadağın etti. Hepimizi bir otobüse doldurdular nefretin gücüyle uçurumdan ittiler, hep birlikte öldük. Birden bire değil, yavaş yavaş, ama öldük.

Sözler, sözler… Kafamın içinde durmadan sözler birbiriyle yarışıyor “umudunu yitirme” diyor bir yanım. Elimde bir silgi tarih tahtasını hızla siliyor, en başa dönüyorum. Avrupa kapısına dayanmışız, aç kapıyı diye sesleniyoruz. Silahlar susmuş, anneler ağlamıyor. Avrupa demek ekonomik refah demek, hak hukuk demek, insanca yaşamın kanunlarla korunması, buna gerek kalmaması demek. Birkaç yıl bu rüyayı yaşıyoruz hep birlikte ardından kâbuslar başlıyor. Yataklarımızı kana boyayan kâbuslar. Uyandığımızda hepimizin ellerine bir parça kan bulaşıyor, insan kanı.

Sığındığımız yaradanın, yaratma ve yok etme gücünü elinden alıyor onu en çok sevenler. Yaradanın yarattıklarını sevmiyor, nefret ediyorlar. Sevgi, insanın insana sevgisi, kız oğlan kız erdem dağa kaldırılıp infaz ediliyor. Sevgisiz insanların ellerine kalıyoruz… Umut bu ya, sönmüyor. Küçücük bir kıvılcım olsa harlanıverecek.

Rüyamı hayra yoran birileri olsun istiyorum. Hayra yorup hayra çevirecek, o günlere geri götürecek. Kara günleri silip, birinci sınıf çocuğunun defteri gibi bembeyaz bir sayfaya ilk baştan aydınlık günleri yazacak çizecek.

Üzgünüm… Bir halk gülmeyince gülemezmiş insan. Korkuyla gülebilmek görülmüş müdür?

”Bugün de ölmedim anne” şiirini yazdığında Ahmet Erhan, bu günlerde yaşasaydı beni benden olanlar öldürdü diyen dizeler yazar mıydı?

Yazmak lazım. Geçenlerde öküz hikâyesini yazmıştım bu kez de eşek hikâyesi yazmayı düşünüyordum ama kalem söz dinlemiyor alıp başını gidiyor.

Sizlere gelen mektupları okuyorum; ”Ahmet abi roman ya da deneme yazıyor musun” diye soruyorlar. Bekliyoruz…

Umutsuz kalmayasınız. Size dışarıdan bir kumru sesi ve otomobil sesi yolluyorum.

Sağlıcakla kalın.

Nazime Aktuna