Gönderen: Muhammed Uzman

Gerçek aydınlara…

Baskıcı rejimler tarafından her dönem gazeteciler, yazarlar, gerçek anlamda AYDIN denilecek kişilerin sıkıntılı günleri hattâ yılları olmuştur. Bunlar sizleri yolunuzdan döndürecek, halka gerçekleri söylemekten alıkoyacak, vicdanızı susturacak güçte değildirler. Sizler, onurunuzu hiçbir şeye –maddi manevi olsun– satmayan nadir yazarlar arasına adlarınızı yazdıran kişiler olarak kalemleriniz kiralık olmadı kişisel çıkar peşinde, mal mülk peşinde koşmadınız; bu onur sizlere yeter.

Ülkemizde gazetecilik, yazarlık yapan ama hiçbir zaman kendi kişilikleri olmayan yalaka, yalancı, din istismarcıları her zaman olmuştur. Bugünlerde çokça örneğini görüyoruz. Yapılan hukuksuzluklar, adam kayırmalar, halkı aldatmalar hep bu dönemlerde yaşanır. Örneklerine hemen hemen her gün şahit oluyoruz. Bu haksızlıklara uğrayanlardan biri de sizler gibi gazeteci ve yazarlardır. Hukuk tanımamazlık, düşman taraf oluşturma, muhalif olan herkesi terörist ilan etme artık ülkemizde doğal karşılanır hâle geldi. Kendi çıkarı için bütün ülkeyi ateşe atmayı da bu dönemde görmüş olduk ve bunun yanlış olduğunu söyleyenleri de hapse atmak, diğer bir deyişle tutsak etmek tam anlamı ile cahilliktir, bilgisizliktir..

Emin olun yazacak çok şey var; bir hukuk öğrencisi olarak fakültemden utanır duruma geldim bu yaşanan olaylardan sonra. Asıl yalancılar, yobazlar, din tüccarları, yandaş bile denilmeyecek zavallı insan güruhu dışarda onu bunu hapse atmakla, işten atmakla tehdit ederken sizlerin oralarda olmanız bizlerde büyük üzüntü yaşatıyor.

Tüm bu olanlar bittikten sonra bu halkın sizlere bir özür borcu olduğunu düşünüyorum, diğer gazetecilere olduğu gibi. Tekrar kaleminizi elinize alıp özlediğimiz sivri dilli yazılarınızı yazmaya başlamanızı binlerce insan gibi bekler oldum. Kazananlar her zaman doğrulardır, doğruyu söyleyenlerdir. Sizler de, diğer gazeteciler de bir gün oralardan çıkacaksınız başınız dik olarak. Yine anlayacaksınız ki haklı olanlar her zaman kazanırlar…

Muhammed Uzman