Gönderen: Mehmet Tıraş

On Dokuz Haziran’da Buluşalım!

19 Haziran 2017 tarihinde ne var diye soracaksınız haklı olarak?

Kadim dostum Mehmet Altan ve Ahmet Altan’ın İstanbul Çağlayan Adliye Sarayında 26. Ağır Ceza Mahkemesinde saat 10’da duruşmaları var.

Tam dokuz ay on gün sonra Altan kardeşler ilk defa mahkeme karşısına çıkacaklar. İddianame üzerine bir şey yazmayacağım, yazılacak ve üzerinde durulacak bir iddianame de değil, sipariş üzerine hazırlanmış bir müsveddeden başka bir şey ifade etmiyor hukuki olarak.

Altan kardeşlerin avukatı Ergin Cinmen’in tanımıyla OHAL’den sonra tutuklanan gazeteciler tutuklu değiller, tutuluyorlar. Savcı iddianamesinde; Altan kardeşler için üç kere ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istiyor, bir de savcının inandırıcılığı olmayan başka bir iddiası: Altan kardeşler terör örgütü üyesi değillermiş ama terör örgütüne destek veriyorlarmış, bu da nasıl oluyorsa?

Kısacası, iddianameden öte tam bir kurgu. Altan kardeşler çıktıkları bir televizyon kanalında subliminal bir darbeden bahsetmişler. Neymiş subliminal; düşünce altına verilen bir darbe mesajıymış.

Türkiye ilk defa böyle bir darbe komplosu ile tanışmış oldu. İnsanın aklının yetip te gücünün yetmemesi bu olsa gerek. İki kuşak askerî darbelere ve askerî vesayete karşı ömrünüzü vereceksiniz, hayatınız darbelere karşı mücadeleyle geçecek; ülke kütüphanesine 21 cilt sanat, edebiyat, demokrasi ve hukuk konusunda kültürel katkı sunacaksınız, ardından da darbecilikle suçlanacaksınız?

Cumhuriyet demokrasiyle taçlandırılmadıkça, Türkiye askerî vesayetten ve askerî darbelerden kurtulamaz diyen gazeteci ve düşünce adamlarının, darbecilikle suçlanıp hapislerde çürütüldüğü bir ülke burası. Darbecilik dünyanın en alçak hareketi diye yazılar yazacaksınız ama darbecilikten dokuz aydır içeride tutuklu olacaksınız!..

Altan kardeşlerin böyle bir yazıya dayalı düşünce tarihleri var. 19 Haziran 2017 tarihinde saat 10’da ”Demokrasi ve hukuk ortak paydamız” diyerek, birey ve demokrasi güçleri olarak Çağlayan Adliyesinde buluşalım. Tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması, OHAL’in kaldırılması için. 15 Temmuz darbesinin siyasi ayağının ortaya çıkartılması için, Çağlayan Adliyesinde ben de olacağım diyelim.

Mehmet Tıraş