Gönderen: Liz Rolls

Dear Ahmet,

My name is Liz and I live in England.  I recently attended the PEN lecture given by your friend Philippe Sands at the Hay Festival and you were a central feature in his excellent presentation.  I was – like the rest of the audience – deeply struck by your plight and by the courage Philippe described in the face of it.

My father was an Irish journalist in the old days of ‘Fleet street’ – where he had one – possibly the – longest running weekly column.  He had arrived in England and met and married my mother, becoming the only Irish journalist in Fleet Street to remain here during WW2.  He wrote from outside of Ireland on matters of interest to both the home Irish and to the global emigrant readers.  He was well respected as someone who wrote ‘truthfully’.

I hope you don’t mind me writing to you to wish you strength and forbearance whilst Philippe and others fight your case.  As we have never met, it is hard to communicate – or at least to know what to say – except that following Philippe’s lecture – I am now holding you in mind – in my thoughts.

With kind regards,

Dr Liz Rolls

Sevgili Ahmet,

Benim adım Liz ve İngiltere’de yaşıyorum. Kısa bir süre önce Hay Festivali’nde arkadaşın Philippe Sands’in verdiği PEN konferansına katıldım ve sen, Philippe’in yaptığı mükemmel sunumun ana konularından biriydin. Diğer dinleyiciler gibi ben de senin başına gelenlerden ve Philippe’in anlattığı şekliyle olanlar karşısında gösterdiğin cesaretten derinden etkilendim.

Benim babam eski “Fleet Street” (*) günlerinde İrlandalı bir gazeteciydi ve haftalık bir sütunu vardı — muhtemelen en uzun süre devam eden sütun onunkiydi. İngiltere’ye gelmiş, annemle tanışıp evlenmiş ve İkinci Dünya Savaşı esnasında burada kalan tek gazeteci olarak Fleet Street’te çalışmıştı. İrlanda dışından hem memleketteki İrlandalıları hem de yeryüzünün her yerindeki İrlandalı göçmenleri ilgilendiren konularda yazıyordu. “Gerçeklere uygun” yazan biri olarak büyük saygı görüyordu.

Umarım Philippe ve başkaları senin için mücadele ederken sana kuvvet ve sabır dilememi yadırgamazsın. Hiç tanışmadığımız için iletişim kurmamız — en azından ne diyeceğini bilmek — zor ancak Philippe’in konferansından beri aklımdasın, düşüncelerimdesin.

Saygılarımla,

Dr. Liz Rolls

(*) Fleet Street, Londra’da bir caddenin adıdır; geçmişte Britanya gazetelerinin merkez ofisleri bu caddede toplanmış olduğundan eski Bab-ı Âli’nin Türkiye basını için taşıdığına benzer bir ün ve öneme sahipti. (Ç.N.)