Gönderen: Lily Greer

Hello Altan Brothers,

My name is Lily and I am a journalism student in Australia. This is an email, demonstrating support for your struggle against the suppression of press freedom in Turkey. As a young journalism student, I can not imagine what it must be like, working as a journalist under a government that does not support my rights to question and investigate.

What is it like being incarcerated for simply doing your job as a journalist? What is the political climate for a journalist in Turkey like at the moment? Are you hopeful for the future?

Thank-you for your time and know that there are so many journalists in Australia standing behind you,

Lily Greer

 

Merhaba Altan Kardeşler,

Benim adım Lily ve Avustralya’da gazetecilik öğrencisiyim. Bu e-posta, sizin Türkiye’de basın özgürlüğü üzerindeki baskıya karşı mücadelenize destek sunuyor. Genç bir gazetecilik öğrencisi olarak,  soru sorma ve araştırma hakkımı desteklemeyen bir hükümetin yönetiminde gazetecilik yapmanın nasıl bir şey olduğunu hayal edemiyorum.

Sadece gazeteci olarak işinizi yaptığınız için hapiste tutulmak nasıl bir şey? Şu anda Türkiye’de bir gazeteci için siyasi ortam nasıl? Gelecekten umutlu musunuz?

Vaktinizi aldım, teşekkür ederim. Avustralya’daki pek çok gazetecinin sizi desteklediğini biliniz.

Lily Greer