Gönderen: Levent İşlek

Sevgili Altan kardeşler,

Bu kadar sorunlarınız olmasına rağmen büyük bir umutla direnen sizleri gerçekten çok özledik ve bu zor zamanlarda bile insanları aydınlatma çabanızdan dolayı sizleri takdir etmek bence herkesin görevidir. Yöneticilere serbest bırakılmanız için defalarca seslenildi, ama hiç kimse duymak istemeyen kadar sağır olamaz.

Eskiden olduğu gibi yazılarınızı okumayı ve sizleri tekrar aramızda görmenin umuduyla yanıp tutuşan milyonlar olduğunu gururla belirtmek isterim. Sizler eninde sonunda hak ettiğiniz gerçek değeri görmeye adaysınız. Bu karanlık günler eninde sonunda bitecek ve sizler yine arzuladığınız güzelliklerle baş başa olacaksınız. Daima çoşkulu olsun geceniz, gündüzünüz. Hayallerinizden asla vazgeçmeyin.
Sanıyorum içeride haber alma imkânınız kısıtlıdır ve o yüzden bazı haberleri de size ulaştırmak istedim. Umarım elinize geçer ve okuma imkânı bulursunuz.

ABD’nin yeni başkanı Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı General Mike Flynn, Kurdistan TV’ye, 22 Kasım 2016’da yaptığı konuşmada: ”Bana göre yeni bir Orta Doğu şekillenecek ve Irak ile Suriye bütünlüğünü koruyamayıp dağılacak. Orta Doğu’da üç veya dört yeni devletin doğacağı kanaatindeyim ve gelecekte bir bağımsız Kürdistan’ı göreceğimizi söyleyebiliriz” dedi. Ortaya çıkan gerçek; ABD’nin, Ortadoğu’da Bağımsız ve Birleşik bir Kürdistan Devleti kurma hedefinin sapma göstermeden ilerlediğini göstermektedir.

Bu arada, Suriye’nin kuzeyinde yeni ABD başkanı tarafından ilan edilmesi öngörülen ”Uçuşa Yasak Bölge” İncirlik’ten kalkacak ABD ve koalisyon uçaklarının himayesinde Türkiye-Suriye sınırında bir PKK devletçiğinin temellerini atacaktır.

Suriye’de savaşı kaybeden DAEŞ/IŞİD ve El Nusra gibi terör gruplarının, yakın gelecekte Türkiye’ye geçiş yapabilecekleri dikkate alınırsa, terör tehdidinin katlanarak artacağı bir sır değil. Hatay’ın hemen güneyinde yer alan İdlib’te toplanan El Nusra’nın, Rusya ve Suriye’nin yapacağı operasyonla Türkiye’ye süpürüleceği gerçeğini unutmamak gerek. Böylece PKK, DAEŞ/IŞİD, FETÖ yanında Türkiye artık El Nusra terör örgütü ile karşı karşıya kalacaktır.

Suriye’deki savaşın en az 15-20 yıl süreceği dikkate alındığında, TSK’nın da uzun süre Suriye’de kalacağı öngörülmelidir. Bu nedenle, yurt içinde Suriye’den gelecek radikal cihatçı terör örgütlerine karşı çok daha etkili önlemler yaşamsal önemdedir.

Afganistan-Pakistan sınırında mültecilerden Taliban ve El Kaide doğdu. Dört milyon Afgan mülteciyi kabul eden Pakistan, şimdi bombaların patladığı, yabancıların gitmeye korktuğu ve ordusu radikalleşen bir ülke oldu. Oysa 1990’larda Hindistan’la yarışan bir ülkeydi. Afrika’da mültecilerden El Kaide türevi Boko Haram çıktı. Türkiye’de bulunan 3,5 milyon Suriyeli sığınmacı arasından, birkaç yıl sonra El Kaide motifli bir terör örgütünün ortaya çıkabileceğini söylemek için uzman olmaya gerek yok.

ABD’nin yeni başkanı Trump’ın, bağımsız bir Kürdistan için adımlar atacağını; Suriye’nin kuzeyinde oluşturulan PYD/PKK oluşumunu destekleyeceğini ve PYD/PKK’ya silah ve danışmanlık desteği vereceğini; bununla birlikte radikal cihatçı örgütlere karşı daha sert önlemler alacağını ancak İsrail’i daha çok savunan politikalar izleyeceğini söylemek mümkün. Türkiye, duygusal, romantik yaklaşım ve değerlendirmeden kendini arındırabilirse bu gerçeği rahatlıkla görebilecektir.

Ve biz, başkalarının bulduğu silahla birbirlerini öldürüp, başkalarının bulduğu ilaçla iyileşmeye çalışan insanların yaşadığı coğrafyaya, Ortadoğu demeye devam edeceğiz.

Sevgilerimle,

Levent İşlek