Gönderen: Karl Stocker

Dear Mehmet,

Our institutes were engaged in an inspiring academic exchange during the preparation of a common research proposal some years ago. Since then, we have always looked upon your excellent and respected work at Istanbul University with great interest and high esteem.

We would like to assure you that we are ready to support you in this difficult situation. Please let us know how we can be active in a useful way.

In any case and in order to express our wish to continue and deepen our partnership, we would like to invite you again for lectures and further common research activities at our Institute. We would be glad if you found the opportunity to accept our invitation very soon and agreed to being our guest in Graz/Austria.

With regards to your brother Ahmet, we wish him all the best and, together with our colleagues in our Austrian academic network, we hope to find similar agreements.

Yours sincerely,

Univ.-Doz. Dr. Karl Stocker

Institut Design & Kommunikation / Institute Design & Communication
FH JOANNEUM / University of Applied Sciences
Graz

 

Sevgili Mehmet,

Birkaç yıl önce ortak bir araştırma teklifi hazırlarken kurumlarımız arasında ilham verici bir akademik diyalog gerçekleşmişti. O zamandan bu yana, sizin İstanbul Üniversitesi’ndeki mükemmel ve saygın çalışmalarınızı hep büyük ilgiyle ve saygıyla izledik.

Şundan emin olmanızı isteriz ki, içinde bulunduğunuz bu zor durumda size destek vermeye hazırız. Lütfen bize yararlı bir şekilde nasıl etkin olabileceğimizi bildiriniz.

Her halükârda, aramızdaki ortaklığı sürdürmek ve derinleştirme dileğimizin de bir ifadesi olarak, sizi bir kez daha konferanslar vermeniz ve ortak araştırma etkinliklerimizi daha da ilerletmek üzere Enstitü’müze davet etmek istiyoruz. Bu davetimizi çok yakın bir zamanda kabul etme imkânı bulabilirseniz ve Graz, Avusturya’da misafirimiz olmayı uygun görürseniz çok memnun olacağız.

Kardeşiniz Ahmet’e en iyi dileklerimizi iletiyoruz ve Avusturya akademik camiasındaki meslektaşlarımızla birlikte, kendisiyle de benzer düzenlemeler yapabilmeyi ümit ediyoruz. 

Saygılarımla,

Doç. Dr. Karl Stocker

Tasarım ve İletişim Enstitüsü
Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
Graz