Gönderen: Hatice Kaya-Henson

Karanlıkta, ışıksız soğuk yolculuğunuzda bir iki sözle sevgimi iletmek istiyorum. 🐞Yolunuz gönlünüz açık ola..!

I would like to take this opportunity to state my support to your cause and say a few words in regards to the current situation.

I say never give up as you are loved and supported by the real Turkish people.

How unfortunate is that we are where we are we due to the powers who control the government in Turkey. It sickens me to know such illiterate creatures are able to manage Turkey.

The regime will not change until the people get on their feet and say stop, it’s academics such as yourself trying to awaken reality in such a dark place and you and others such must never give up in carrying the torch to bring light to such evil, darkness and their ill gain.

Democracy can only be if we have freedom in all forms, I live in the UK and have spent most my life in this country and it’s liberating to know I can express my opinion of even the queen and have no repercussions as we have freedom of speech. I still hope that one day democracy will show on the doors of Turkey and say I’m here to stay.

Nelson Mandela never gave up even in the darkest moments, you for me are the Nelson Mandela of Turkey – long live freedom and peace. ✌🏼️

Love and greetings from,
Hatice Kaya-Henson

 

Bu vesileyle davanıza desteğimi bildirmek ve içinde bulunduğumuz durumla ilgili birkaç söz etmek istiyorum.

Gerçek Türk halkı tarafından seviliyor ve destekleniyorsunuz, bunun için asla pes etmeyin diyorum.

Ne yazık ki Türkiye’deki hükümeti kontrol eden güçler sayesinde bugün olduğumuz yerdeyiz. Bu kadar cahil yaratıkların Türkiye’yi yönetebilmesi beni hasta ediyor.

İnsanlar ayağa kalkıp dur deyinceye kadar rejim değişmeyecek; bu kadar karanlık bir yerde gerçekliğin farkına varılmasını sağlayanlar sizin gibi akademisyenlerdir ve siz ve sizin gibi başkaları bu kötülüğü, karanlığı ve onların vurgununu aydınlığa çıkaracak meşaleyi taşımaktan asla vazgeçmemeli.

Demokrasi ancak bütün özgürlüklere sahip olduğumuz zaman var olabilir; ben Birleşik Krallık’ta yaşıyorum, hayatımın büyük bölümünü bu ülkede geçirdim ve kraliçe hakkında bile fikrimi açıklayabileceğimi ve bunun hiçbir yaptırımı olmayacağını, çünkü bizim ifade özgürlüğümüzün olduğunu bilmek çok özgürleştirici bir şey. Demokrasinin bir gün Türkiye’nin kapılarını da çalacağını ve ”kalmaya geldim” diyeceğini hâlâ ümit ediyorum.

Nelson Mandela en karanlık anlarda bile asla pes etmedi; siz benim için Türkiye’nin Nelson Mandela’sısınız — yaşasın özgürlük ve barış.✌🏼️

Sevgiler, selamlar,

Hatice Kaya-Henson