Gönderen: Hasan Çekmer

Bugün, 10 Eylül 2016′ da sabah yürüyüşünü yaptıktan sonra bilgisayarı açtım, ne var ne yok diye araştırırken Altan kardeşlerin göz altına alındığını gördüm.

Hasan Cemal ”enseyi karartmayın” diye yazı yazmıştı, okudum.

Altanlar bu topluma çok önemli gerçekleri anlatan bir düşünce ve yazar ailesi idi. Rahmetli Çetin Altan’ın makalelerini okuyarak aydınlanmaya çalıştık. Enseyi karartmayın öğüdünü topluma mal eden Çetin Altan’dı. Ona da babaannesi söylermiş; şimdi birçok yazardan duyabiliyoruz o ilginç sözü.

Ahmet Altan çok cesur ve çok önemli edebiyatçı, roman yazarı. Askerî vesayete karşı AKP’ye verdiği destek çok eleştirildi. Ve o dönemlerde AKP’nin beğendiği yazardı, ne zaman ki AKP Avrupa Birliğini gündeminden çıkarmaya ve demokratik davranışlarını aksatmaya başlayınca Ahmet Altan’ın muhalefeti yükselmeye başladı.

”Kof kabadayılık” başlıklı makalesi çok önemliydi, çok okundu ve konuşuldu. Erdoğan bu makaleden dolayı Ahmet Altan’a dava açtırdı ve açtırdığı davaların arkası artık gelmiyordu. Derken 10 Eylül 2016 tarihinde iki kardeşi gözaltına aldılar. Ne diyelim geçmiş olsun Sayın Altanlar; altın yere düşmekle paslanmaz.

Sizlerin okuru olmaktan her zaman gurur duyduk, onur duyduk. Bu sıkıntılı günler de geçer, yine yazılarınıza kavuşuruz, enseyi karatmayın.

Not: Sayın Altan dostlar; kardeşim ile sizlerin hayranı olduğumuzu bu sıkıntılı günlerinizde paylaşmak istedim.

Sizleri çok özledik. Kardeşimin ve benim sıcacık selamlarımızı göndermekten başka elimizden bir şey gelmiyor. 2017’nin kışını artık geride bıraktık sayılır. Bugün güneşli bir gündü; toprak ananın bağrındaki bütün çeşitlilikler ve farklılıklar uyanmaya başladı. Salkım söğütler ve güller yeşermeye başladı. İnşallah demokrasi çiçekleri de bir gün yeşerir.

Bütün arkadaşlarınıza özgürlük diliyoruz, sizleri seviyoruz.

18 Mart 2017

Hasan Çekmer