Gönderen: Hasan Boz

Sevgili Ahmet Altan, Sevgili Mehmet Altan;

Biliyorum, “gözünüzde korku, yılgınlık görmek isteyenler, boşuna bekliyorlar.” Siz çocukluğunuzda aldınız korkunun panzehirini. Türkiye aydınlanmasının meşalelerinden, bilge babanız, hepimizin saygıdeğeri Çetin Altan, Türkiye’nin dikenli, çetrefilli, karanlık yollarından geçerken öğretti size bu ülkenin nasıl bir ülke olduğunu. Ama yılgınlığa kapılmamayı, size, bize, hepimize, “enseyi karartmamayı” da öğretti.

Sizden rahatsızlar. Sadece günümüzün egemenleri değil (bunların anlaşılır bir nedenleri var, iktidarlarını rahatsız ediyorsunuz), kendilerine “sol, sosyalist” diyenler de rahatsızlar sizden.
Takip edebiliyor musunuz bilmiyorum. İçeri alındığınızdan bu yana, neşe içinde kutlamalar yapıyorlar, mutluluktan uçuyorlar adeta. Ağızları kulaklarında, “Yetmez ama evet” diyenlerin cezalandırılmalarını kutsuyorlar toplu ayinlerle. Bitmek bilmeyen bir kin ve öfke ile, size saldırarak kutluyorlar zaferlerini.

Siz; mevcut statükonun, cumhuriyet kurulduğundan bu yana devam eden ordu vesayetinin, faili malum cinayetlerin, devletin karanlık faaliyetlerinin açığa çıkması; velhâsılı, Türkiye’nin çağdaş demokrasi normlarına yakınlaşması için uğraştıkça, bunlar kudurdular. Sadece darbe planları yapan Ergenekoncular değil, gazete köşelerindeki kalpaklı Kuvayi Milliye askerleri de, üzerlerine çevirdiğiniz fenerin ışığından çılgına döndüler. Kinlerinin, nefretlerinin nedeni bu. Şimdi zafer sarhoşluğu içindeki neşeleri, elinizdeki fenerin alınması, sizin karanlığa hapsedilmenizdendir.

Dün, yedikleri içtikleri ayrı gitmeyenlerin bugün kanlı bıçaklı olmaları, veya birbirleriyle dalaş içindeyken, bugün kolkola girmiş olmaları bize gösteriyor ki, bunların yurt sevgisi, vatandaşın refahı diye bir kaygıları yok. Sadece iktidar olmanın rantı, kişisel ihtiraslar. İşte başkalarının hayatlarını zehretmekten “kendi hayatlarını yaşayamayanların” doydukları korkuyla girdikleri omurgasız ittifaklar sonlarını getirecek bunların ve dönüp birbirlerini yiyecekler sonunda.

Sevgili Ahmet Altan, Sevgili Mehmet Altan;

Yazılarınızı özlüyoruz. Televizyondaki gümbür gümbür sesinizi özlüyoruz. En kısa zamanda yazılarınıza kavuşmak, sesinizi duymak umuduyla.

En içten sevgi ve saygılarımla.

Hasan Boz