Gönderen: Doris Globig

Sehr geehrte Herren Ahmet und Mehmet Altan,

mit großer Bestürzung habe ich von einer geschätzten Freundin von Ihrem Schicksal und dem Ihrer Familie erfahren. Es ist tragisch, dass besonders Intellektuelle unter den politischen Verhältnissen zu leiden haben. Dabei ist doch der demokratische Staat auf Intellektuelle, auf Querdenker und Oppositionelle angewiesen, um sich zum Besten entwickeln zu können. Sie sollen wissen, dass Menschen in anderen Ländern an Ihrem Schicksal teilnehmen, an Sie und die vielen politischen Häftlinge denken und sich solidarisieren. Ich wünsche Ihnen viel Kraft, die Haftbedingungen und den kommenden Prozess durchzustehen, hoffe auf ein gerechtes Verfahren und sende Ihnen meine allerherzlichsten Grüße,

Doris Globig, Seligenstadt, Deutschland

 

Sayın Ahmet ve Mehmet Altan,

değerli bir arkadaşımdan sizlerin durumu ve aile boyu yaşadıklarınız ile ilgili beni derinden sarsan bilgileri aldım. Özellikle entellektüel kişilerin politik durumdan kaynaklanan baskıların hedefi olması trajik bir gerçek. Oysa demokratik bir devletin kendini yenilemesi ve geliştirmesi için aydınlara, eleştirel düşünenlere ve muhaliflere ihtiyacı var.

Başka ülkelerde yaşayan insanların, sizin ve sizin gibi çok sayıdaki politik tutuklunun kaderine kayıtsız kalmadıklarını, düşünceleriyle yanınızda, sizinle dayanışma içerisinde olduklarını bilmenizi isterim.
Sizlere, içinde bulunduğunuz tutukluluk koşullarında ve önümüzdeki günlerde başlayacak olan duruşmanızda kuvvet temenni ediyorum. Âdil bir yargılanma süreci dileklerimle, sizleri yürekten selamlıyorum.

Doris Globig,
Seligenstadt, Almanya