Gönderen: Doğan Akhanlı

Sayın Ahmet Altan,

Sayın Mehmet Altan,

Mektuplarım elinize geçiyor mu bilmiyorum. Elinize geçtiğine dair emare yok. Geçmese de en azından tutuklu olduğunuz ceza ve tutukevinde ilgili görevlilerin ve yetkili savcıların sizleri dışarıda düşünen ve davanızın takipçisi olan insanların varlığından haberdar olmaları önemli gibi geliyor bana. Tamamen keyfî bir tutuklama ve davanın kahramanları hâline getirildiniz ve kimse size kahraman olup olmak istemediğinizi sorma gereği duymadı.

Cumhurbaşkanı her ağzını açtığında tutuklular üzerine görüş beyan ederek sürekli suç işliyor ve sanırım danışmanları da bu davranışının ölçüsüz olduğunu kendisine hatırlatmaktan çekiniyorlar.

Siz ve darbe girişiminden beri siyasal nefretin girdabına fırlatılan bütün gazeteci ve düşün insanlarının hükümet çevreleri tarafından darbeci, şucu, bucu olarak yaftalanması çabası Avrupa’da inandırıcı olmadı. Türkiye’de de inandırıcılığını her geçen gün yitirdiği açık. 12 Eylül darbesi — ki şimdiki hükümet ile kıyaslandığında toplumsal bir desteği söz konusuydu — birkaç yıl içinde durumu sadece şiddetle idare edemez hâle geldi. Yüzbinlerce insanın işinden ve geleceğinden edildiği bir rejimin uzun vadede meşruiyetini koruması mümkün görünmüyor.

Umarım sağlığınız iyidir. Umarım sevdiklerinizi görme olanağına sahipsinizdir.

Yakında tahliye olacağınız ümidiyle,

Almanya’dan sevgi ve dostlukla

Doğan Akhanlı