Gönderen: Cem Özdemir

Sevgili Ahmet Abi, Sevgili Mehmet Abi,

Bu ikinci mektubu farklı şartlar altında, hür, sevdikleri ile yaşamlarını paylaşan dostlara yazmak isterdim. Olmadı, neredeyse bir yıldır tutuklu, sevdiklerinizden uzak bulunuyorsunuz. Size karşı yöneltilen suçlamaları uzun bir beklemeden sonra mahkeme sürecinin başlaması ile öğrendik. Aslında ‘’Mahkeme’’ kelimesini hukuğun, adaletin olmadığı bir yerde kullanmak abes. Elle tutulur suç unsuru bulamadıkları için sizi toplumun ‘’bilinçaltına’’ hitaptan sorgulamaları sürecin ne kadar komik ve trajik olduğunu belgeler nitelikte.

Trajik çünkü sizin de savunmanızda söylediğiniz gibi hukuk devletinin temel kurallarını ihlal eden bir rejim var artık Türkiye’de. Yargılandığınız kurum bir mahkemeden ziyade enstrüman görüntüsü veriyor. Hâkim ve savcılar piyon, istenilen yönde karar vermekle yükümlü. Değilse görevden alınıyor, sorgulanıyor, hattâ tutuklanıyor, yargılanıyorlar. Despotizmin en belirgin görüntülerini yaşıyoruz bugün Türkiye’de. Eleştiri yasak, binlerce insan ‘’terör’’ suçlaması ile hapiste, açlık grevi gibi en pasif protesto bile ‘’terör suçu’’ sayılıyor. Erdoğan’ı eleştirmek, insanların hürriyetine, malına, mülküne el konulması için yeterli.

Sevgili Ahmet, Sevgili Mehmet, aslında bu tür bir rejimin etkin olduğu bir ülkede sizin hedef olmanız tesadüf değil. Bu sizin basın ve düşünce özgürlüğü konusunda verdiğiniz mücadelenin ne kadar etkin ve önemli olduğunu da belgeler nitelikte. Hürriyetinize el koyanlar, sizi sevdiklerinizden uzak tutanlar suç işliyor ve tarih olanları mutlaka yargılayacak.

Sizi unutmadık, mücadelenizi destekliyoruz. Taviz vermeyen tutumunuz partim Yeşiller ve benim için siyasi bir meşgale niteliği taşıyor. Doğru yoldasınız, ve yanınızda olduğumuzu bilin lütfen. Berlin’de tüm olanaklarımızı hür kalmanız için devreye soktuğumuzu, Türkiye’de hukuk, basın ve düşünce özgürlüğü için mücadele ettiğimizi bilmenizi isterim. Umarım bu kara günler yakında geride kalır, sevdiklerinize kavuşursunuz. Sizi Berlin’de ağırlamak, dinlemek, görmek isterim.

Sevgi ve selamlar,

Cem Özdemir

Birlik 90-Yeşiller Partisi Eşbaşkanı

Almanya