Gönderen: Berna Türkili

Sevgili dostum Mehmet;

Her şey aklıma gelirdi de senin için hapishaneye mektup yazacağım hiç aklıma gelmezdi. Avrupa Hareketi 2002 Kampanyasında tanıştığımız güne kadar, yazılarını okuduğum bir entellektüeldin. Kampanya sırasında engin bilgeliğinin ne kadar mütevazı ve gerçek olduğunu gördüm. En ufak bir ilerleme için kendini sakınmadan ortaya koymanın ne demek olduğunu sende gördüm ve şimdi itiraf ediyorum ki kendi hayatıma da senden kopya ettim.

Sendeki mücadele azmi insanları illâ ki harekete geçiriyordu. Bazen destek bazen de köstek oluyorlardı ama mutlaka harekete geçiyorlardı. ”Acaba Mehmet bazı tutumların farkına varmıyor mu” diye düşünüp sana sorduğumda “böyle şeylere takılırsan kendi yolunu başkalarına sormaya başlarsın, o yol senin yolun olmaktan çıkar” demiştin.

Düşünceleriyle mücadele edemedikleri insanlara neler yapabileceklerini bir kere daha gösterdiler. Demek ki bazı kafalar yüzyıllar boyu başka başka omuzların üstünde yaşayabiliyor ve gücü eline geçirdi mi, asırlar öncesinden gelen refleksle, varlığını tehdit edenlerin özgürlüklerini elinden alıyor.

Senle birlikte hepimiz tutsak olduk ama yol bizim yolumuz.

Berna Türkili