Gönderen: Ali Yurttagül

Sevgili Ahmet Bey,

Sevgili Mehmet Bey,

Tutuklanıp serbest bırakılmanız, sonra tekrar tutuklanıp, haberleşme yasağı ile haftalardır Silivri’de hürriyetinizin gasp edilmesi günümüzün Türkiye’si için simge gibi.

Çok zor günler geçiriyor ülkemiz. Umut dolu, demokrasinin derinleştiği, ekonomik kalkınmanın refahın tüm sosyal katmanlara kadar ulaştığı, Kürt sorununda çözüm, barış arayışının etkin olduğu, AB ile üyelik müzakereleri yürüten Türkiye yok artık.

Bir yıl içerisinde iki seçim, bir hükümet krizi, bir darbe girişimi yaşamış, şehirlerinin yıkıldığı, binlerce gazeteci, yazar, hâkim, öğretmenin tutuklandığı bir ülkemiz var. Geçen yüzyılın baskı rejimleri, darbelerin Türkiye’si.

Üzücü, ama tutuklu olmanız şaşırtıcı değil, günümüzün siyasi gündeminde normal. Bir bakıma simge. Serbest olduğunuz, zevkle okuduğum, hasretini çektiğim Türkiye’yi gördüğüm yazılarınızı tekrar elime alıp bir köşeye çekildiğim günler uzak değil umarım. Serbest kalmanız bu hasret için de simge olacak. Hür, demokrasi ve adaletin etkin olduğu, barış arayışında bir Türkiye.

Kuzguncukta buluşmak umudu ile,

Ali Yurttagül, 21 Ekim 2016