Gönderen: Alane Mason

(This letter was sent to Ahmet Altan.)

Dear Mr. Altan,

Is it impossible to have a good idea of what to say. I am writing you as I am overlooking the New York Public Library, the building in NYC I would most like to defend. Your dear friend and mine Levent Yılmaz has told me of the terrible and unjust position you are in. I hope and pray that you and the other imprisoned writers are freed very soon. Meanwhile, in random fashion I send you three quotations I happen to have posted on the wall near my desk, and hope they do not sound too silly.

“If narrative were a tablecloth, no matter how much starch, nor how hot the iron, you could never get all the wrinkles out.” — Eric Darton

(One can imagine why that might speak to an editor.)

And

“Fortunately the marvelous is a weed species.” — Diane Ackerman

(which speaks for itself)

And

“The hope must be for a reasonable way of coping with the impossibility of our ever leading a perfectly rational life.” – Jack Miles

Wishing you every good outcome,

Alane

Vice President and Senior Editor, W. W. Norton & Company
Founder, www.wordswithoutborders.org

 

Sayın Altan,

İnsanın ne söyleceğini bilmesi bu kadar mı zor olur. Size yazarken, New York şehrinde korumayı en çok istediğim bina olan New York Halk Kütüphanesi’ni görüyorum yukarıdan. Sizin ve benim sevgili arkadaşım Levent Yılmaz içinde bulunduğunuz korkunç ve adaletsiz durumu bana anlattı. Sizin ve diğer tutuklu yazarların çok yakında serbest kalmasını umuyor ve bunun için dua ediyorum. Bu arada, size rastgele üç alıntı söz gönderiyorum, bunlar benim çalışma masamın yanındaki duvarda asılı olan sözler ve umarım size çok aptalca gelmez.

“Anlatı bir masa örtüsü olsaydı, ne kadar kolalasanız, ne kadar yüksek ısıyla ütüleseniz de, asla bütün kırışıklıklarından kurtulamazdınız.”

– Eric Darton

(Bu sözün bir editöre neden hitap ettiğini tahmin edebilirsiniz.)

Ve

“Ne mutlu ki harikulâde şeyler bir tür arsız ot gibidir.”– Diane Ackerman

(bu sözün ne dediği ortada)

Ve

“Tam olarak akla uygun bir hayat sürmemizin imkânsızlığıyla başa çıkmanın mâkûl bir yolunu bulmak konusunda ümitvar olmalıyız.”

– Jack Miles

Her şeyin sizin için en iyi biçimde sonuçlanmasını diliyorum,

Alane

Başkan Yardımcısı ve Kıdemli Editör, W.W. Norton & Company

www.wordswithoutborders.org Kurucusu