Gönderen: Ahmet Demirtaş

Saygıdeğer Mehmet ve Ahmet Altan abilerim,

İçinden geçmekte olduğunuz bu zor günlerinizde dayanışma duygularımı sizlere iletmek istedim. (E-mail adresinizi Facebook’tan yayınlayan sevgili Hayko Bağdat’a çok teşekkür ederim).

Söylenecek söz çok aslında ama muhtemelen hepsini defalarca duyduğunuz için gerek görmüyorum tekrar etmeye. Bu yüzden size umarım daha önce duymadığınız bir fıkra yazarak (sevgili babanızın çok iyi bir fıkra anlatıcısı olduğunu bilerek) bir nebze tebessüm etmenize vesile olmak isterim.

Bu fıkrayı ülke insanının demokrasi ile olan ilişkisi olarak da düşünebilirsiniz:

Erzurumlu hayatında hiç ayna görmemiş. Çarşıda gezerken bir mağazada ayna satılıyormuş. Bizimki aynaya bakınca tıpkı ölen rahmetli kardeşine benziyor, çok duygulanmış. Aynayı satın alıp eve gitmiş. Uykusu gelince aynaya sarılıp yatmış. Derken hanımı eve gelmiş, bakmış adam yatıyor. Yorganı bir kaldırmış aynayı görünce alıp bakmış. Herif herif gözün kör olmasın, sen beni bu garıyla mı aldatıyorsun diye basmış kalayı. Aynayı kaptığı gibi soluğu muhtarın yanında almış. Muhtar muhtar demiş; aha benim herif beni bu garıyla aldattı demiş. Muhtar aynayı alıp bir bakmış ve demiş ki yahu bu garıdan çok gavata benziyor.

En kısa zamanda özgürlüğünüze ve sevdiklerinize kavuşmanız ümidiyle.

Saygılarımla,

Ahmet Demirtaş