Gönderen: Abdullah Kaya

Sevgili Ahmet Altan, Mehmet Altan,

Size Mardin’den tandırdan yeni çıkmış ekmekler sıcaklığında sevgilerimi gönderiyorum.

Bu mektubu, yanı başımdaki kitaplığımda kendine yer bulan 14 kitabınızla göz göze gelerek yazıyorum. Yabani Manolyalar kitabını en kısa sürede tedarik etmek için fırsat kolluyorum. Kim bilir bu kitapta yine sonunun nereye varacağını tahmin bile edemediğim hangi yolculuklara çıkaracaksınız, hangi dibi görünmeyen berrak sulardan yüzdüreceksiniz ve o hiç görmediğimiz lacivert gözlü insanlarla karşılaşacak mıyım…

Sizinle ilk kez lisede Kristal Denizaltı denemeleriniz sayesinde tanıştım. Üniversite yıllarında daha çok okuma imkânı buldum. En Uzun Gece‘yi karın yerde olduğu uzun mu uzun bir kış gecesinde okumak garip gelmişti. İsyan Günlerinde Aşk, Kılıç Yarası Gibi, Ölmek Kolaydır Sevmekten… hepsini ayrı bir keyifle ve sizin tabirinizle “sözcük evlilikleri” olan cümlelerin altını çize çize sonlandırmanın tadını çıkarıyordum.

Böylesi kötü dönemlerde asıl sizin gibi yol gösterici, aydın, yazarken eli konuşurken dili titremeyen, hep dimdik duran insanlara daha çok ihtiyaç duyuyoruz. En kısa zamanda özgürlüğünüze kavuşmanız umuduyla. Buradan 1800 km uzaklıktan beyaz bir güvercin havalandırıyorum.

Abdullah Kaya